vada
News

असार १७ गतेबाट यी काम गर्दा घरपरिवारमा कहिले धनकाे समस्या हुने छैन

एकादशीकाे व्रत बस्नाले हामीले गर्नलागेका कार्यमा वृद्धि, मानसिक समस्याबाट मुक्ति लक्ष्मीकाे कृपा सदैब रहिरहने तथा धार्मिक र आत्ध्यात्मिक रुपमा मानिस बलियाे हुने शास्त्रमा उल्लेख गरिएको छ ।

एकादशीकाे व्रत सम्बन्धि विभिन्न पुराण तथा उपपुरण हरुमा व्याख्या गरिएको छ । विशेषगरी पद्ममहापुराणमा यसकाे व्याख्या विस्तारित रुपमा उल्लेख गरिएको छ । अर्थात् एकादशीकाे व्रत विधिवत् रुपमा बसेमा स्वर्ग,माेक्ष, आराेग्य,सुभार्या तथा उत्तम पुत्र प्राप्तिका साथै सदैब लक्ष्मीकाे साथ रहिरहने उत्तम व्रत नै एकादशिकाे व्रत हाे भनेर भनिएको छ ।

२०७७ साल आषाढ १७ गते बुधबार हरिशयनी एकादशी व्रत अर्थात् तुलशीकाे विरुवा राेपने एकादशीका नामले पनि प्रसिद्ध छ ।हरेक वर्ष आषाढ शुक्ल पक्षकाे एकादशी देखि भगवान् विष्णु चार महिनाका लागि पाताललाेकमा गई राजा बलिकाे ढाेकामा निवास गर्नुहुने कुरा शास्त्रमा उल्लेख गरिएको छ ।

आजका दिनदेखि कार्तिक शुक्लपक्षकाे एकादशी बाट मात्रै फर्किएर पुनः वैकुण्ठमा आउने कुरा विभिन्न पुराण हरुमा उल्लेख गरिएको छ । यसैलाई नै चाैमासा अर्थात आषाढ शुक्ल पक्षदेखि कार्तिक शुक्ल पक्षकाे एकादशी ठुली एकादशी सम्मलाई चाैमासा व्रत भनेर भनिएकाे छ । शास्त्रका अनुसार चाैमासा भरि विवाह लगाएतका कुनैपनि ठूला शुभकार्य गर्न नहुने भनेर शास्त्रमा उल्लेख गरिएको छ ।

Related Articles

Back to top button