vada
News

काठमाडौ उपत्यकाको ढलमा समेत को’रोना भा’इरस भेटिएपछि सरकार झस्कियो

काठमाडौं । राजधानी काठमाडौ समेत रहेको उपत्यकाको ढलमा को’रोना भा’इरस फेला परेको छ । उपत्यका भित्रका ४ ठाउँका ढलको नमुना परीक्षण गर्दा २ ठाउँमा कोभिड १९ को भा’इरस फेला परेको हो। सेन्टर फर मलिकुलर डायनामिक्स (सिएमडिएन) नेपालले गरेको ‘इन्भाइरोमेन्टल सर्भिलेन्स अफ सार्स २’ प्रारम्भिक अध्ययनले यस्तो तथ्य फेला पारेको हो । अध्ययनको लागि काठमाडौं उप’त्यकाको मुख्य शहरका चार ठाउँको ढलको नमुना संकलन गरिएको थियो ।

उक्त अध्ययनले उपत्यकामा समुदायमा सं’क्र’मण भित्रभित्रै फैलिएको देखाएको अध्ययनका लिड साइन्टिस्ट डाक्टर दिवेस कर्माचार्यले बताए । उनका अनुसार अन्य देशका अध्ययनहरुले को’रोना सं’क्र’मित मानिसको दिसामा पनि कोभिड–१९ गराउने सार्स २ भा’इरस हुन्छ भन्ने तथ्य फेला पारेको छ । जस अनुसार केही देशमा यस्ता अध्ययनहरु भ’इसकेका छन् । नेपालमा पनि सोही आधारमा अध्ययन गरिएको उनले बताए । ‘नेपालमा पनि सं’क्रम’णको दर बढ्दै जाँदा हामीले ढलको स्याम्पल ल्याएर अनुसन्धान गर्यौं, जसबाट चार ठाउँमध्ये दुई ठाउँमा कोभिड १९ को भाइरस रहेको फेला पार्यौं,’ डाक्टर कर्मचार्यले भने ।

उनले थपे, ‘कुनै एक जना व्यक्तिको दिसा ल्याएर परीक्षण गरिएको होइन्, पूरै वस्तीको ढलको नमूना ल्याइएको हो, पूरै वस्तीका मानिसमध्ये जसलाई पनि (धेरैलाई, तर सबैलाई होइन) सं’क्र’मण हुन सक्छ ।’ यो अध्ययनले समुदायमा सं’क्र’मण फैलिइसकेको र परीक्षणको दायरा नपुगेको देखाउने डाक्टर कर्मचार्य बताउँछन् । यसरी अध्ययन गर्दा सं’क्र’मण फैलिइएको क्षेत्रको पहिचान हुने उनी बताउँछन् । जसको कारण समुदायमा सं’क्र’मण पत्ता लगाउन परीक्षण गर्दा किटहरु समेत बचत हुनेछ । उनका अनुसार यो अध्ययनलाई आधार मानेर ढलमा सं’क्र’मण देखिएको क्षेत्रको मानिसमध्येबाट जोखिम समूह छ्ट्याएर परीक्षण गर्न सकिन्छ । त्यो गर्दा उपत्यकाका सबै ठाउँका सबै मानिसको परीक्षण गर्न जरुरी हुँदैन । ‘यस्तो अध्ययनले सं’क्र’मण फैलिएको क्षेत्र थाहा भइहाल्छ, त्यो थाहा पाएपछि पहिला दीर्घरोगी, वृद्धहरु र जोखिम समूहका मानिसलाई प्राथमिकता दिएर परीक्षण गर्न सकिन्छ,’ उनले भने, ‘यसो गर्दा राज्यको धेरै किट, जनशक्ति, स्रोत र खर्च बच्छ ।’

प्रारम्भिक अनुसन्धानमा नै यस्तो तथ्य फेला परेपछि नतिजा सार्वजनिक गरिएको उनले बताए । ‘हामी अझै धेरै ठाउँको ढलको नमुना परीक्षण गरेर विस्तृत अध्ययन गर्छौं,’ उनले भने । जनस्वास्थ्य वैज्ञानिक समिरमणी दीक्षितका अनुसार भाइरसको थोरै मात्र परीमाण भयो भने ढलबाट जाँच गर्दा भाइरस पत्ता लाग्दैन । यो अध्ययनले उपत्यकाका केही ठाउँका धेरै मानिसमा सं’क्र’म’ण देखाएको उनी बताउँछन् । उनले भने, ‘अब हामी ललितपुरको वडा–वडाको अनुसन्धान गर्छौं ।’

यो अध्ययनको नतिजाले तीन वटा म’ह’त्वपूर्ण सन्देश दिएको जनस्वास्थ्य वैज्ञानिक दीक्षित बताँछन्। पहिलो– समुदायमा संक्रमण छ वा छैन भन्ने अलमलको अन्त्य । दोस्रो– यति धेरै केसहरु हुँदा पनि अधिकांश सं’क्र’मि’तलाई लक्षण नभएको सकरात्मक पाटो । तेस्रो– सतर्कता अपनाउनको लागि विश्वसनीय संकेत । यो अध्ययनले समुदायमा सं’क्र’मण भएको प्रष्ट पारेको भन्दै जोखिम समूहका मानिसहरुलाई बचाउनु पर्ने डाक्टर दीक्षित बताउँछन् ।

सामाजिक दुरी कायम नगर्ने हो र अन्य सुरक्षाका उपाय नअपनाउने हो भने सं’क्र’मण जोखिम समूहमा छिर्न सक्ने उनको दाबी छ । दीक्षित भन्छन्, ‘अब त राज्यले पनि समुदायस्तरमा नै सं’क्र’मण फैलिएको मानेर त्यसको रोकथामको लागि जुट्नुपर्छ ।’ यो अध्ययनको दायरा बढाएर अन्तर्राष्ट्रिय जर्नलमा प्रकाशित गर्ने डाक्टर दीक्षितले बताए । सेन्टर फर डाइनामिक्स एण्ड मलिकुलर नेपालले टाइफाइडको विषयमा पनि अध्ययन गरिरहेको छ । उनले भने, ‘हामीले नेपालमै बसेर अन्तर्राष्ट्रिय स्तरको अनुसन्धानहरु गरिरहेका छौं तर राज्यले हाम्रो दक्षता प्रयोग गरेको छैन ।’ तर उनले भने यो तथ्य स्वास्थ्य मन्त्रालयका अधिकारीलाई भन्दा झस्किएका छन् । उनीहरुले आहो त्यसो हो भने त को’रो’ना समुदाय स्तरमा फैलिसकेछ ।

Related Articles

Back to top button