vada
News

प्रधानमन्त्री ओलीले भारतीय कोरोनाभाइरस भन्दा चिनियाँ क’मजोर भनेपछि भारतभर यस्तो ब’बाल

काठमाडौं । प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले दिएको बयानले भारतमा हलचल मच्चाएको छ । नेपालले आजदेखि भारतले जबरजस्ती सेना राखेको नेपाली भुमि लिम्पियाधुरा, लिपुलेक र कालापानीसहितको नक्सा सार्वजनिक गरेको छ । प्रधानमन्त्री ओलीले भारत विरु’द्ध हिजो संसदबाट नै झटका लाग्ने गरी गरेको सम्बोधनपछि नेपालले आफ्नो आधिकारीक नक्सा सार्वजनिक गरेको हो । अब आज भारतीय मिडियामा के विषयमा चर्चा हुन्छ त्यो थप रोचक देखिएको छ ।

भारतीय मिडियाहरुले चर्चित अभिनेत्री मनिषा कोइरालालाई पनि छोडेका छैनन् । मनिषाले नेपाल सरकारको समर्थन गर्दै दिएको बयानले भारतीय मिडियाले सन्तु’लन गुमाएको अनुमान गर्न गाह्रो छैन । भारतीय मिडियामा अहिले कोइरालालाई नेपाल फर्काउनु पर्ने, भारतको नुन खाएर नेपालको गुनगान गाउँने भन्दै आलोचना हुँदैछ । तर हिजो संसदबाट प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीले भारतको कोरोना भाइरस चिनियाँ र इटालियनभन्दा बढी घा’तक देखियो भनेर दिएको बयानले भारतीयहरुलाई आक्रो’शित बनाएको छ ।

उनीहरुले यो आंक’लन लगाउन थालेका छन्, कि नेपालका प्रधानमन्त्रीले यसो भनेर चीनको पक्ष लिएका छन् । ओलीले संसदमा भारतले को’रोनोभा’इरस नेपालमा फैलाएको आरोप लगाउँनुभयो । ओलीले मंगलबार आफ्नो भाषणमा, ‘गैरकानुनी माध्यमबाट भारतबाट आउने व्यक्तिले यो भाइर’स फैला’उँदैछन र केही स्थानीय प्रतिनिधिहरू र पार्टी नेताहरू उचित परीक्षण बिना नै भारत ल्या’उन जिम्मेवार छन्’ भनेर भन्नु भएको थियो ।

अब यस्मा यदी हामी गहिराइमा जाने हो भने चीनका कारण नेपालमा एक जना भन्दा धेरै सं’क्रमित थिएनन् । नेपालमा सर्वप्रथम फेला परेका कोरो’ना सं’क्रमित निको भएर घर फर्केको महिनौं भैसक्यो । तर भारतमा संक्रमण फैलिएपछि नेपालमा झण्डै एक तिहाई संख्या भारतका कारण फैलिएको हो । नेपालमा अहिले संक्र’मितहरुको संख्या ४०९ हुँदा २ जनाको मृ’त्यु समेत भैसकेको छ । निको हुनेहरुको संख्या पनि ४५ रहेको छ ।

सेल्फ क्वारेन्टाइनमा बस्दा पालना गर्नुपर्ने १५ नियम

१. म पर्याप्त भेन्टिलेसन भएको कोठामा एक्लै बस्नेछु र यो सम्भव नभएमा छुट्टै ओछ्यानमा सुतिरहेको अर्को व्यक्तिसँग कम्तिमा १ मिटर दूरी राख्नेछु ।

२. म छट्टै वाथरूम र शौचालयको प्रयोग गर्नेछु र यदि यो सम्भव नभएमा प्रयोग गरेपछि बाथरूम र शौचालय आफै सफा गर्नेछु ।

३. म आफू बस्ने कोठा आफै सफा गर्नेछु ।

४. म घरभित्र साझा रूपमा प्रयोग हुने ठाउँहरू जस्तै भान्सा, शौचालयमा मेरो आवातजावतलाई सीमित गर्नेछु । यी साझा ठाउँहरूमा पर्याप्त भेन्टिलेसन भएको वा झ्याल खुला रहने सुनिश्चित गर्नेछु ।

५. म स्वास्थ्य संस्था जान बाहेक अन्य कामको लागि घर बाहिर जाँदिन । म काममा, विद्यालयमा वा सार्वजनिक क्षेत्रहरूमा जाँदिन र सार्वजनिक यातायातको प्रयोग गर्दिन ।

६. म नियमित रूपमा आफ्नो हात साबुन र पानीले मिची मिची २) सेकेन्डसम्म धुनेछु वा हात सफा राख्न अल्कोहलयुक्त हेन्ड सेनिटाइजर प्रयोग गर्नेछु । म हात नधोइ मेरा आँखा, नाक र मुख छुनबाट जोगिनेछु ।

७ मैले प्रयोग गर्ने गिलास,कप, खाना खान प्रयोग हुने भाडा, तौलीया रुमाल,ओछ्यान वा अन्य सामानहरू घरका अन्य व्यक्तिहरूसँग साझा प्रयोग गर्दिन । प्रयोग गरेपछि यी सामानहरू म साबुन र पानीले सफासँग धुनेछु ।

८. म अन्य व्यक्तिहरूसंग प्रत्यक्ष सम्पर्क गर्ने छैन ।

९. यदि अन्य व्यक्तिहरूसंगको सम्पर्कमा आउनु पर्दा म कम्तिमा १ मिटर (३ फिट) को दुरी राख्नेछु र म अर्को व्यक्तिसँग एउटै कोठामा हुँदा र स्वास्थ्य संस्था जाँदा मास्क लगाउनेछु ।

१०. खोक्दा वा हाच्छिउँ गर्दा म मेरो मुख र नाकलाई टिस्यु, रुमाल र कुहिनाले छोप्नेछु ।

११. म आफ्नो कोठाबाट प्रयोग गरिएको टिस्यु, रूमाल, मास्क र अन्य चीजहरू छुट्टै फोहोर फाल्ने ठाउँमा फाल्नेछु र फालेपछि तुरून्तै कम्तिमा २० सेकेन्डसम्मका लागि आफ्नो हात साबुन र पानीले मिची मिची धुनेछु । रूमाल वा पुन प्रयोग गर्ने कपडा साबुन र पानीले सफासँग धुनेछु र यसलाई घाममा राम्ररी सुकाएपछि मात्र प्रयोग गर्नेछु ।

१२. म स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयबाट प्राप्त निर्देशनहरूको पालना गर्नेछु र आवश्यक सहयोगको लागि सधैं तयार रहनेछु ।

१३. म क्वारेन्टाइनमा रहँदा आफ्नो शरीरको तापक्रम दैनिक एक पटक जाँच्नेछु र दिइएको फाराममा रेकर्ड गर्नेछु । मलाई दिईएको निर्देशन अनुसार १४ दिनसम्म मेरो दैनिक स्वास्थ्य स्थिति बारे तोकिएको स्वास्थ्य निकायमा जानकारी दिनेछु ।

१४. कुनै पनि स्वास्थ्य समस्या देखिएको खण्डमा वा क्वारेन्टाइनमा बस्दा अन्य केही समस्याहरू भएमा तोकिएको स्वास्थ्य निकायवाट प्राप्त निर्देशनहरू अनुरूप गर्नेछु ।

१५. म स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयसंगको पूर्व अनुमति बिना क्वारेन्टाइन स्थान भन्दा बाहिर यात्रा गर्ने छैन । आवश्यक भएमा यहाँ सम्पर्क गर्न सक्नु हुनेछ ।

Related Articles

Back to top button