vada
News

यो तस्वीरको र’हस्य थाहा पाएपछि, झर्छ तपाईंको आँखाबाट आँ’शु

एजेन्सी । एउटा यस्तो तस्वीर जस्लाई बुझ्न संसारलाई धेरै समय लाग्यो ।

बिश्लेषक पनि यति दोधारमा परे कि जबसम्म चित्रकार स्वयम्ले यो तस्बीरको र’हस्य खोलेनन। कारण, तपाईं हामी देख्छौ कि यो तस्बीरको कलामा न’ग्नता छ, छा’डापन छ। तस्बीर हेर्ने जो कोहीलाई पनि लाग्न सक्छ एक अधबैंसे आईमाईको स्त’नपान कसरी त्यति वृद्ध मानिसले गरे ?

जब यो तस्बीरको बास्तबिकता बुझ्नुहुनेछ, तब पक्कै पनि तपाईंहरुको आँखाबाट दुई थोपा आँशु तपाईंहरुलाई थाहै नदिर्इ बग्नेछ। तलको तस्बीर युरोपका एक प्रख्यात चित्रकार मोनरोले बनाएका थिए। उक्त तस्बीर युरोपको कुनै एक देशमा एक जना वृद्ध मानिसलाई भोकै जे’लमा राखेर मा’र्ने फै’सला उक्त देशको न्यायलयले सुनाएको थियो। जबसम्म भोकले वृद्ध म’र्दैनन्, तबसम्म उनलाई जे’लमा भो’कै राख्नुपर्ने थियो। एक दिन उक्त वृद्धकी छोरीले न्यायालयसमक्ष आफ्नो वृद्ध बाबुलाई नियमित भेट्ने अनुमति मागिन। माग भए अनुसार न्यायालयले उनलाई हरेक दिन जे’लमा आफ्नो वृद्ध बाबुलाई भेट्न आउने इ’जाजत दियो। जे’लमा हरेक दिन आफ्नो बाबुलाई भेट्न जानु भन्दा पहिले उनको शरीर, झोला सबैको खानतलासी हुन्थ्यो । कारण, झोला या शरीरमा कुनै खानेकुरा लुकाएर उनकी छोरीले आफ्नो वृद्ध बाबुलाई लगेर नदिऊन भन्ने थियो।

उनकी छोरीले उनलाई भेट्न जाँदा कैयौं दिनदेखि खाना नखाएका आफ्नो बाबुलाई देखेर छोरीको मन यसरी पग्लियो कि आफ्नो बाबुलाई जि’उँदो राख्नका लागि उनले आफ्नो दूध पि’लाउन लागिन। कैयौं दिन, महिना बिते तर ती वृद्ध भोकले म’रेनन्। यो देखेर जे’ललाई शं’का लाग्न थाल्यो र आफ्ना सिपाहीहरुलाई चियो गर्न लगायो।

यसरी चियो गर्दा ती छोरीले आफ्नो दूध पिलाएर उक्त वृद्धलाई बचाउन सफल भएको र’हस्य खुल्यो। र’हस्य खुलेपछि छोरीमाथि पनि मु’द्दा चलाइयो। फैसलामा उक्त देशको न्यायालयले कानुन छाडेर भावनात्मक फैसला सुनाउँदै बाबु छोरी दुबैलाई रि’हा गरिदियो । भनिन्छ, यो तल तस्बीरमा सोही कुरा देखाइएको छ । र, यो तस्बीर त्यतिबेला निकै महँगो दाममा बिक्री भएको थियो।

Related Articles

Back to top button