vada
News

भोलिदेखि चार दिन वर्षकै धेरै पानी पर्ने अनुमान, सचेत रहन अनुरोध

धेरै पानी पर्ने हुनाले बाढी पूर्वानुमान महाशाखाले यही असार २५ गतेदेखि देशैभरका खोला/नदीमा ठूलो बाढीको सम्भावना देखिएको भन्दै त्यसबाट बच्न अहिलेदेखि नै तयारीमा जुट आह्वान गरेको छ।

यस्तै आगामी तीन दिनसम्म भने देशका प्रमुख नदीमा बहाव सतर्कता संकेतभन्दा तलै हुने र आज कन्काई, तिनाउ, पश्चिम राप्ती र बबईका सहायक नदीमा सतर्कता तहसम्म पुग्ने सम्भावना रहेको बाढी पूर्वानुमान महाशाखाले जारी गरेको सूचनामा उल्लेख छ।

राष्ट्रिय विपद् जोखिम न्यूनीकरण तथा व्यवस्थापन प्राधिकरणका अनुसार असार २५ देखि २८ गतेसम्म प्रदेश १, २, बाग्मती र गण्डकी प्रदेशमा धेरै पानी पर्ने अनुमान गरिएको छ । वैशाखदेखि अहिलेसम्म प्रशस्त पानी परेको भन्दै प्राधिकरणले भनेको छ, ‘भारी वर्षाले बाढी, डुवान र पहिरोको जोखिम बढाइदिएको छ ।’

उसका अनुसार पहाडी क्षेत्रमा साना खोलानाला, खहरे, नदी र तालमा बाढी आउने सम्भावना छ । कतिपय ठाउँमा पहिरो पनि जानसक्ने भन्दै सतर्क रहन आग्रह गरेको छ ।

शुक्रबारदेखि आइतबारसम्म कन्काई, कोशी, कमला, बाग्मती, नारायणी र यसका सहायक नदीमा पानीको सतह बढ्नसक्छ । ‘खासगरी प्रदेश १ र २ का चुरे तथा तराई भएर बस्ने खोला तथा नदीहरुमा ठूलो बाढी आउनसक्ने हुनाले यस क्षेत्रका बासिन्दाहरुलाई सर्तक रहन विशेष आग्रह गर्दर्छौं’ सूचनामा भनिएको छ ।

झापा, मोरङ, सुनसरी, सप्तरी, धनुषा, महोत्तरी, सिराहा, सर्लाही, बारा, पर्सा, रौतहट, चितवनलगायतका जिल्लाका होचा ठाउँमा डुवानको खतरा पनि छ ।

प्राधिकरणका अनुसार ठूला नदी नालामा आउने बाढीबारे जानकारी दिन जल तथा मौसम विज्ञान विभागको टोल फ्रि नम्बर ११५५ तथा आपत्कालीन सेवाका लागि राष्ट्रिय आपत्कालीन कार्यसञ्चालन केन्द्रको टोल फ्रि नं. ११४९ उपलब्ध हुनेछ ।

Related Articles

Back to top button