vada
News

कोरोनाभाइरस सम्बन्धी ठूलो चिन्ता समाप्त हुँदै, अध्ययनमा आयो राहत दिने नतिजा

काठमाडौं। केही हप्ताअघि चीनमा कोरोनाभाइरसका यस्ता केसहरु पनि आएका थिए जहाँ पूर्ण रुपमा ठिक भइसकेका बिरामी फेरि पोजेटिभ देखिएका थिए । दक्षिण कोरियामा पनि यस्ता केसहरु आएका थिए । विश्वभरीका स्वास्थ्य विज्ञ र वैज्ञानिकको लागि यो ठूलो चिन्ताको विषय बनेको थियो । अहिले दोस्रो पटक पोजेटिक देखिएका बिरामीहरुको विषयमा दक्षिण कोरियाको सेन्टर फर डिजिज कन्ट्रोल एण्ड प्रिभेन्सनले गरेको एक अध्ययनको नतिजा आएको छ र यो नतिजा राहत दिने खालको छ ।

शोधकर्ताहरुले एक पटक ठिक भइसकेर पुनः पोजेटिभ देखिएका बिरामीहरु संक्रामक नभएको प्रमाण फेला पारेका छन् । यी बिरामीहरुबाट अरु स्वस्थ मानिसमा कोरोनाभाइरस फैलिने खतरा नभएको वैज्ञानिकले पत्ता लगाएका छन् । यसका अलावा यी बिरामीहरु दोसे पटक पोजेटिभ देखिए पनि शरीरमा बनिसकेका एन्टिबडीका कारण उनीहरु फेरि बिरामी हुन सक्दैनन् । अर्थात उनीहरुको शरीरमा भाइरस पोजेटिभ देखिए पनि उनीहरुबाट भाइरस अरुमा सर्दैन र उनीहरुको शरीरमा भएको एन्टिबडीले पछि देखिएको भाइरसलाई मारेर उनीहरु स्वस्थ नै रहनेछन् ।

वैज्ञानिकहरुले यो अध्ययन ती २८५ बिरामीहरुमा गरेका हुन् जो एकपटक ठिक भइसकेर पुनः पोजेटिभ देखिएका थिए । अध्ययनमा यी बिरामीहरुबाट कुनै किसिमको संक्रमण नफैलिएको र उनीहरुको भाइरस नमूनामा पनि जीवाणुहरुको वृद्धि नभएको पाइएको छ । यसबाट ती बिरामीहरु गैर संक्रामक भएको र उनीहरुको शरीरमा भाइरसको मृत कण भएको खुलासा भएको छ। यो रिपोर्ट ती देशका लागि सकारात्मक संकेत हो जहाँ कोरोनाभाइरसबाट संक्रमित बिरामी ठिक भइरहेका छन् र ती देश लकडाउन खोल्नेतर्फ अगाडि बढिरहेका छन् ।

दक्षिण कोरियाको यो अध्ययनले कोभिड १९ संक्रमणबाट ठिक भइसकेका बिरामीबाट सामाजिक दूरीको नियम हटाउँदा पनि संक्रमण नफैलिने समेत खुलासा भएको छ । अध्ययनका अनुसार दक्षिण कोरियाका स्वासथ्य अधिकारी अब ठिक भइसकेका बिरामीलाई उनीहरुको रिपोर्ट पोजेटिभ आए पनि संक्रमित मान्ने छैनन् । गत महिना सार्वजनिक एक अध्ययनको रिपोर्टअनुसार कोरोनाभाइरसको न्यूक्लिक एसिडको पीसीआर टेस्टले मरेका र जीवित भाइरस कणको भिन्नता पत्ता लगाउन नसक्ने खुलासा भएको थियो । यही कारण ठिक भइसकेका बिरामी पोजेटिभ देखिएका थिए ।

Related Articles

Back to top button