vada
News

हल्ला सुनेर राती यी जोडीले पुलिस बोलाए, अनुसन्धान गर्दा यस्तो ‘चिज’ भेटियो जसले गर्दा पुलिस नै भए चकित !

एजेन्सी। अमेरिकाको उत्तरी क्यारोलिनामा बस्ने एक जोडीले नयाँ खरिद गरेको रोबोट भ्याक्युम क्लिनरको आवाजलाई चो’र ठानेर पुलिस बोलाए । पुलिसले घरभरी अनुसन्धान गर्यो तर चो’र भेटिएन । ती जोडीले जुन आवाज सुनेका थिए त्यो रोबोट भ्याक्युम क्लिनरको भएको पाइयो ।

फेसबुक पोस्टमा थोमस मिलनले लेखे, ‘आइतबार–सोमबार राती साढे १२ बजे म श्रीमती एलिसासँग फिल्म हेरिरहेको थिएँ । त्यतिबेला आवाज सुनियो । त्यो कुकुर बिरालोले निकालेको जस्तो आवाज फिटिक्कै पनि थिएन । मलाई चो’रको जस्तो आ’शंका थियो । त्यसकारण मैले बन्दु’क निकालेँ र चो’र देख्नेबित्तिकै टा’उको ताकेर हा’न्छु भन्ने सोचेँ । दुई वर्षकी छोरीको कोठामा चो’र छ कि भन्ने पनि मलाई शं’का लाग्यो ।’

उनीहरुको घरमा पुगेका पुलिसले घरभरी अनुसन्धान गर्दा सिँढीमा राखिएको रोबोटबाट आवाज आएको बताए ।

थाहा छैन रोबोट आफैं कसरी अन भयो ?

थोमसले भने, ‘हामी यो देखेर अचम्मित भयौं । मैले र एलिसाले दुई दिन अघि मात्रै सफा गर्न रोबोट भ्याक्युम क्लिनर खरिद गरेका थियौं । हामीले यसको नाम ह्यारी राखेका छौं । थाहा छैन यो आफैं कसरी अन भयो जबकी हामीले यस्तो कुनै शेड्युल तय गरेका थिएनौं । रोबोट सिँढी मुनी अड्किएको थियो र बारम्बार भित्तामा ठो’क्किएको थियो । त्यसै कारण आवाज आइरहेको थियो ।’

यो पनि पढ्नुस

पाथीभरा ताप्लेजुङ जिल्लामा रहेको एक प्रसिद्ध तीर्थस्थल हो । पाथीभरा मन्दिर हिन्दू एवं बौद्धहरूको महत्वपूर्ण धार्मिक स्थल हो । यो ताप्लेजुङ जिल्लाको १२ हजार फिट उचाइमा रहेको छ । विश्‍वास आस्था एवं पवित्रताकी देवी पाथीभराको यो पवित्र स्थल ताप्लेजुङ जिल्लाको सदरमुकाम फुङ्गलिङबाट १९.४ कि.मी. पूर्वोत्तरतर्फ ३७९४ मी.को उचाईमा अवस्थित छ । यहाँ फुङ्लिङ बजारबाट १ दिन पैदल हिँडेर पुगिन्छ । यो मन्दिरमा वर्षभरि भक्तजनहरुको घुइँचो लाग्‍ने गर्दछ ।

अन्नभरेको पाथीझैं सुन्दर, मनमोहक आकृति बोकेको पाथीभरा पहाडको शिखरमा (टुप्पोमा) देवीको उत्पतिस्थल रहेकोले यी देवीको नाम “पाथीभरा देवी” भनि श्रद्धा एवं भक्तिपूर्वक पुकारिन्छ। ताप्लेजुङ्गका रैथाने लिम्बू समुदायहरू पाथीभरालाई “मुक्कुमलुङ ” भनेर चिन्दछन । लिम्बूभाषामा “मुक्कु”को अर्थ शक्ति वा बल, “मलुङ ”को अर्थ बोट भन्ने जनाउँदछ। अर्थात लिम्बूजातिहरू पाथीभरालाई शक्ति वा बलको श्रोत वा बाटोको रूपमा प्रकट गर्ने गर्दछन ।

उत्पतिसम्बन्धि किम्बदन्ती तथा जनश्रुति

पाथीभरा देवीको उत्पतिसम्बन्धि थुप्रै किम्बदन्ती तथा जनश्रुतिहरू छन । भनिन्छः- परापूर्वकालमा पाथीभरा आसपासका गोठालाहरूले आफ्नो भेडीगोठ पाथीभरामा राखेका थिए । एकदिन अचानक अप्रत्यासित ढंगले देख्दा देख्दै ती गोठका बथानका बथान भेडाहरू अलप भए । त्यस्तो अकल्पनिय घटनाले स्तब्ध तथा हतप्रव भएका गोठालाहरूलाई रातमा देवीले दर्शन दिनु भै आफ्नो उत्पतिस्थल र आकृतिको बोध गराउँदै, भेडा बलिसहित पूजा अर्चना गर्ने निर्देशन दिनुभयो ।

आत्मवोध प्राप्‍त गोठालाहरूले देवीको आकृति उत्पन्न स्थलमा भक्तिभावपूर्वक पूजा अर्चना गरी सबैभन्दा हृष्‍टपुष्‍ट भेडाको थुम्बा बलि दिए । बलि के दिनु थियो ती हराएका सयकडौं भेडाहरू जस्ताको तस्तै पहिलाकै ठाउँमा देखा परे त्यो भन्दा आश्‍चर्यको कुरा, बलि दिएको भेडाको रगत बलिस्थलमा झर्नासाथ बालुवामा पानी हराए झैं हराउन पुग्यो । यो देखेर हर्ष एवं आश्‍चर्य मान्दै गोठालाहरूले देवीको जय जयकार गरे । यहाँ स्मरणीय कुरा के छ भने पाथीभरा देवीलाई दैनिक सयकडौंको संख्यामा भेडा, बोका, पाठीको बलि चढाईन्छ ।

तर बलिस्थलमै रगत हराएको, सीमित रहेको जो कोही दर्शनार्थीले प्रत्यक्ष अनुभव तथा अवलोकन गर्न सक्दछन । देवीमा चढाईएको बलि संख्यालाई दृष्‍टिगत गर्दा यहाँ रगतको पोखरी जम्नु पर्थ्यो तर त्यसो हुँदैन । यसैकारण पनि रक्तकाली देवी पाथीभराले भक्तजनहरूले चढाएको बलि स्‍नेहपूर्वक ग्रहण गर्छिन् भन्‍ने जनधारणा रहि आएको छ । आज पाथीभरा देवीको महिमा, देवीप्रतिको आस्था एवं विश्‍वासले गाँउ, जिल्ला र देशको सीमा नाघ्दै विदेशसम्म पुगेको छ। जसको परिणामस्वरूप हजारौंको संख्यामा श्रद्धालु भक्तजनहरू देश तथा विदेशबाट देवीदर्शनको निम्ति आउने क्रम जारी छ ।

Related Articles

Back to top button